PŘÍBĚHY KLIENTŮ

Eliška Klučková

Na základě prvotní konzultace s paní Katkou Tvrdou mi byla doporučena paní psycholožka Ivana Seberová. Ta mi na základě mnou vyplněných testů poskytla rozbor mé osobnosti. Musím říci, že mě konzultace velice bavila. Člověk se dozví spoustu věcí, některé tuší, jiné vůbec ne. Rozhodně se v nich ale pozná a nastává onen aha efekt, který je velice důležitý pro to, aby mohl na svých případných nedostatcích nebo slabinách pracovat, stejně jako prohloubit své stránky kladné. Veškeré aktivity MSPakt doporučuji, neboť se mi všichni koordinátoři maximálně věnovali a snažili se mi pomoci s novým uplatněním na trhu práce, stejně jako s mým osobním rozvojem.

Máte zájem o nezávaznou konzultaci?

info@mspakt.cz+420 721 504 826

CHCI LEPŠÍ PRÁCI

Hedvika Dobrozemská

Práci jsem hledala asi v tu nejhorší možnou dobu. V době, kdy mnoho podniků kvůli situace s koronavirem začalo spíše propouštět, než, že by hledali nové zaměstnance (srpen 2020-leden 2021). Navíc jsem posledních 12 let žila v Rakousku, takže jsem o trhu práce na Ostravsku měla značně zkreslené představy; jak se později ukázalo. Postupně jsem zjišťovala, jak to během tohoto procesu bohužel v Česku chodí.

Svádí to začít klasickým vtipem, že někteří zaměstnavatelé chtějí na junior pozici člověka pomalu s 30 letou zkušeností… Realita ale více odpovídá modelu: „je jedno, jestli vůbec něco umíte, hlavní pro nás je, když Vám nemusíme moc platit; no a pokud by se ukázalo, že nic neumíte, tak Vás schováme někam, kde toho aspoň moc nepokazíte“. A tak jsem se setkávala se situacemi, kdy se mě téměř nezeptali na mé předešlé zkušenosti, ale celý rozhovor by se dal shrnout spíše následovně: „Jestli si nyní řeknete o moc velký plat, a já si to tu poznačím, tak už se vůbec nemá cenu dále bavit, takže kolik byste si představovala?“… Nebo: „No, vlastně by to nebylo na HPP, jak stálo v inzerátu. Teda, bylo by to na plný úvazek, ale máte IČO? Aha, nemáte.“…“Nebo možná vlastně nejlépe úplně zadarmo, kdyby to šlo. Jako praxe. Jo, aha, Vy už máte praxi. Ne, tato se nepočítá. Ne, tato taky ne.“ Já naproti tomu chtěla práci, která by mě naplňovala a zároveň jsem zase úplně nechtěla za 40 hodin týdně dostávat plat, jaký jsem měla během studií za 10 hodin týdně. Nebo docházelo k situacím typu: „Vy byste mi určitě utekla. Co vůbec děláte v Ostravě?“. No, a pak asi milion literárních variací na téma: „Splňujete všechny požadavky, ale nedostala jste se ani do prvního kola.“

A právě na základě těchto mých zkušeností jsem toho názoru, že projekt Moje Místo má obrovský smysl. Tento projekt mi doporučila moje známá, a já tento projekt od té doby velice ráda doporučuji zase dál 🙂

Jak moje osobní zkušenost s Moje Místo probíhala?
Jako první bych Vás chtěla ujistit, že všechny služby (ať už obecné poradenství, pracovně- psychologické poradenství, psychologické testy Vaší „pracovní osobnosti“, pravidelné konzultace, telefonické hovory i zprostředkování zaměstnání) jsou pro Vás zcela dobrovolné a opravdu zcela zdarma.

Poté, co se přihlásíte pomocí formuláře na webu, Vás kontaktují (tímto bych chtěla moc poděkovat paní Ivetě Jadviščok a paní Ivaně Seberové za naprosto profesionální, povzbudivý a lidský přístup, a za skutečně upřímný zájem mi pomoci. Ještě jednou Vám oběma opravdu moc děkuji.) a poptají se na Vaší představu, i pracovní životopis. Následně Vás zařadí do systému, který využívá mnoho zaměstnavatelů z MS kraje, o kterých bych se bez projektu Moje Místo jinak vůbec nedozvěděla. A vlastně Vám poradí naprosto s čímkoli chcete, či s čímkoli potřebujete.

Následně Vám zprostředkovávají nabídky, které vyhovují Vašim představám i zkušenostem. Jednou za čas Vám pak pravidelně zavolají, jak to šlo, jestli můžou s něčím pomoci, nebo jen s otázkou, jak se Vám daří. Pro člověka, který se nenachází v podobné situaci, (kdy aktivně hledá práci, ale nic nemůže najít; nebo ho všude odmítají; nebo se mu někteří náboráři snaží různými triky již velmi neadekvátně „srazit cenu“), to může znít banálně. Ale pro mě právě tato drobnost v té době znamenala opravdu hodně. Byly chvíle, kdy se nad neúspěchem člověk dokázal povznést, nebo dokonce se z něj něco nového naučit. Ale za ten půl rok byly i chvíle, kdy to na člověka samozřejmě dolehlo. Velmi jsem ocenila upřímný zájem a aktivní (ale zároveň zcela přiměřenou) iniciativu, protože díky tomu jsem neměla nikdy absolutně pocit, že bych někoho „otravovala“, či zdržovala. A ne vždy má taky člověk sám náladu se někomu „chlubit“, že to opět nevyšlo. Krátký telefonát mi však vždy velmi pomohl. Namotivovalo mě to jít do dalšího výběrového řízení zase zcela naplno, když třeba nějaké výběrové řízení zrovna nevyšlo (a že jich byla za tu dobu opravdu celá řada).

Moje místo bych po této mé zkušenosti doporučila každému, kdo si hledá nové uplatnění, ale i lidem, kteří třeba ve své současné práci nejsou zcela spokojení. Celý proces probíhal opravdu na špičkové úrovni a především s velmi lidským, citlivým a individuálním přístupem. Jelikož hledání práce někdy velmi zasahuje do hrdosti, hodnoty i sebevědomí každého člověka; a mnohdy nastane chvíle, kdy si sám sobě člověk pokládá otázku, v čem je vlastně problém a co vlastně dělá špatně. Někdy dokonce člověk už neudělá špatně vůbec nic, a stejně to nevyjde; což ale taky zrovna nenapomůže k velkému optimizmu. Takže bych jen upozornila na to, že hledání práce v dnešní době je určitě na delší časový úsek. (I když dle mého názoru, najít si adekvátně placenou práci byl problém i před „dobou koronavirovou“, a statistikám o „nízké nezaměstnanosti“ po mé vlastní zkušenosti nevěřím. Ale to by bylo zase na jiný, poněkud odbornější a méně osobnější článek.)

ALE! Tuto mou zkušenost mohu nakonec zakončit „happy endem“. 🙂 Protože právě díky projektu Moje Místo jsem si našla stálé zaměstnání na plný úvazek, na pracovní smlouvu (která bude, po uplynutí zákonem stanovené zkušební doby, dokonce prodloužena na dobu neurčitou), kde jsem minulý týden začala pracovat.

Hana Foltová

V říjnu 2020 jsem přišla o práci a těsně před padesátkou jsem tak byla postavena před nutnost hledat nové uplatnění na pracovním trhu ve věku, kdy se nepochybně hledá nejhůř – mám před sebou cca 15 let aktivní kariéry, ale většinu zaměstnavatelů již pro svůj věk nemusím být atraktivní.

O projektu Moje místo jsem se dověděla náhodně z médií a ihned jsem kontaktovala pracoviště v Ostravě, kde se mě ujala paní Seberová. Pomohla mi doladit CV a aktivně se zajímala o to, jak si představuji budoucí spolupráci. Vzhledem k tomu, že jsem se současně s hledáním zaměstnání řešila i přestěhování do jiného kraje, nebylo to jednoduché a práce, kterou se mnou paní Seberová měla, byla vpravdě psychologická. Dostalo se mi nezávislého náhledu na mou situaci z třetí strany, což mi pomohlo si utřídit myšlenky, lépe vyhodnotit mé klady i nevýhody pro budoucího potenciálního zaměstnavatele a sebrat odvahu začít v nové práci, v novém domově s novými očekáváními.

Mockrát děkuji paní Seberové.

O projektu

Služba Moje místo v MSK pomáhá lidem, kteří hledají novou práci, zaměstnancům ohroženým ztrátou zaměstnání nebo těm, kteří zvažují změnu ve svém profesním životě. Poradenství přizpůsobujeme na míru klientovi a je poskytnuto bezplatně. Zároveň propojujeme prostřednictvím online aplikace také firmy mezi sebou při řešení propouštění a náboru nových zaměstnanců. Takto mohou firmy usnadnit zaměstnancům přechod do nového zaměstnání, a to již v průběhu výpovědní lhůty před registrací na Úřadu práce. Službu zajišťuje Moravskoslezský pakt zaměstnanosti (MS PAKT).

MSPAKT.CZ